२०७७ कार्तिक ४, मंगलवार

कर्णालीमा होम स्टे सञ्चालनमा आउने

सुर्खेत । कर्णालीका १६ स्थानमा होमस्टे (घरवास) सञ्चालनमा आउने भएका छन् । कर्णाली प्रदेश सरकार उद्योग, पर्यटन तथा वातावरण मन्त्रालयले प्रदेशका विभिन्न १६ स्थानमा होमस्टे सञ्चालन गर्ने भएको हो ।
कर्णाली प्रदेशका पर्यटकीय स्थललाई लक्षित गर्दै होमस्टे सञ्चालनको काम भइरहेको मन्त्रालयका सूचना अधिकारी शेरबहादुर रोकायले बताए । होटलको सहज पहुँच नभएकाले होमस्टे सञ्चालन गर्न लागेको उनले जानकारी दिए ।
होमस्टे सञ्चालनअन्तर्गत कालिकोटको पचाल झरना होमस्टे तथा उद्यान निर्माण, कालिकोटको खाँडाचक्र नगरपालिकाको पिली क्षेत्रमा होमस्टे सञ्चालनका लागि तयारी भइरहेको छ । जुम्लाको तातोपानीमा ऐरेनी तातोपानी होमस्टे, बड्डी होमस्टे, मालिका बत्ती होमस्टे सञ्चालनमा आउन े भएका छन् ।

डोल्पामा त्रिपुरासुन्दरी बगर होमस्टे, दैलेखको दुल्लु नगरपालिकाको लाफा होमस्टे, मुगुमा झ्यारी, लामाचौर र ताल्चा होमस्टे सञ्चालनमा आउन लागेका छन् ।
मन्त्रालयका अनुसार रुकुमको स्यार्पु, हुम्लाको सिमीकोट, सल्यानको कुपिण्डे र सुर्खेतको वीरेन्द्रनगरमा पातालगंगा होमस्टे सञ्चालनमा आउने भएका हुन् ।

ति होमस्टे सञ्चालनको तयारीमा रहेको सूचना अधिकारी रोकायले बताए । हामेमस्टे कोशेली घर तथा सामुदायिक घर निर्माण भइरहेका छन् । कतिपय स्थानमा निर्माणको चरणमै छन् । यस आर्थिक वर्षमा पनि होमस्टे सञ्चालनका लागि बजेट छुट्याइको उनले जानकारी दिए ।
एउटा होमस्टे निर्माणको लागि २५ देखि ५० लाख रुपैयाँसम्म बजेट छुट्याएको उनले जानकारी दिए । मन्त्रालयले आर्थिक वर्ष २०७५÷७६ मा पर्यटन प्रबद्र्धनका लागि पूर्वाधार विकास निर्माण कार्यक्रमअन्तर्गत विभिन्न जिल्लामा रहेका पर्यटकीय क्षेत्रको विकास निर्माणको काम अघि बढाइएको मन्त्रालयले जनाएको छ ।